Klímaváltozás és hatásai – előadás az X-házban
2018. november 14-én, 17.30 órától a Marcali Plébánia és a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) Marcali Csoportja meghívására Huszti Gábor, a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke „Klímaváltozás és hatásai” címmel tartott előadást az X-ház nagytermében.
A megjelenteket, köztük Móring József Attila országgyűlési képviselőt is, dr. Laczkovics Anna elnök asszony köszöntötte. Majd Huszti Gábor egy vetített képes előadáson mutatta be az utóbbi évtizedek éghajlati változásait, a globális felmelegedési folyamatokat. Elmondta, hogy a hőmérséklet emelkedésért kismértékben a természet, nagymértékben viszont az emberi tevékenységek a felelősek. Példaként az ipar és a közlekedésből származó szennyezőanyagok (szén-monoxid) kibocsátását említette. Az ENSZ klímakutató szervezetének előrejelzése szerint a felmelegedés ebben az évszázadban drámai méreteket ölt, és vizsgálataik szerint az átlag hőmérséklet akár 5,8 C-fokkal is nőhet.
Az előadó beszélt még az üvegházhatás, az antarktiszi és a hegyekben lévő jég olvadásának hatásairól és következményeiről, a sivatagosodási folyamatokról. Ezek az ökoszisztéma felbomlását, valamint egyes állatfajok kipusztulását is eredményezhetik. Elgondolkodtató, hogy Kaliforniában a jelenleg is tomboló erdőtüzek megfékezése megoldatlan problémát okoz egy olyan nagyhatalomnak, mint az Amerikai Egyesült Államok. Ezek a folyamatok és a vízhiány, tulajdonképpen a létért való küzdelem viszont a tömeges migráció egyik gerjesztői, mely problémákra sürgősen megoldásokat kellene keresni. Rendkívüli módon, számadatokkal érzékeltette egyetlen száz éves tölgyfa szerepét az élettani folyamatokban, amely elgondolkodtatásra késztette a hallgatóságot is.
Huszti Gábor végül szólt a Somogy Megyét, ezen belül is a közvetlen környezetünket érintő éghajlat-változási problémakörökről, az eddig megtapasztalt jelenségekről, és várható hatásairól. Ezeket vizsgálva az idén, 2018. március 20-án a Somogy Megyei Közgyűlés a Klímastratégiával kapcsolatban új célkitűzéseket fogadott el. Ezek teljesítéséhez viszont elsősorban tudatosságra és szemléletformálásra van szükség. Az embereket pedig többek között a környezet megóvására, a szelektív hulladékgyűjtésre, a víz- és energiatakarékosságra, illetve az egészséges táplálkozásra, a mozgás fontosságára kell legfőképpen „ráhangolni” a jövő érdekében.