Nagyböjti keresztút
Harmadik alkalommal a Rózsafüzér Társulat tartotta a keresztúti ájtatosságot pénteken, 16,30-tól a Gyümölcsoltó Boldogasszony plébániatemplomban, az előzőket a Jézus testvérei kisközösség, azután az Engesztelő Imakör vezette. Következő héten a Karitász Csoport, majd az Egyházközség Képviselő Testülete, aztán a bérmálkozók csoportja fogja végigjárni Jézus Krisztus kínszenvedésének és kereszthalálának 14 állomását.
I. állomás: Halálra ítélik Jézust
II. állomás: Jézus vállaira veszi a keresztet
III. állomás: Jézus először esik el a kereszt alatt
IV. állomás: Jézus édesanyjával találkozik
V. állomás: Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet hordozni
VI. állomás: Veronika kendőt nyújt Jézusnak
VII. állomás: Jézus másodszor esik el a kereszt alatt
VIII. állomás: Jézus találkozik a síró jeruzsálemi asszonyokkal
IX. állomás: Jézus harmadszor esik el a kereszt alatt
X. állomás: Jézust megfosztják ruháitól
XI. állomás: Jézust a keresztre szegezik
XII. állomás: Jézus meghal a kereszten
XIII. állomás: Jézus testét leveszik a keresztről és anyja ölébe fektetik
XIV. állomás: Jézus testét a sírba helyezik
A keresztútjárás az oltár előtt kezdődik a Bevezető imával, majd együtt imádkozzuk végig Krisztus áldozatának szenvedéstörténetét, az egyes állomások között általában a Keresztúton követünk…c. dalt énekeljük, de számos keresztúti elmélkedéshez (http://www.ppek.hu/konyvek/Keresztut_gyujtemeny_1.pdf) tartoznak a történetet elbeszélő énekek is.
Megérkezve a stációképhez, az „Imádunk téged…, mert te a szent kereszted által megváltottad a világot” mondat alatt letérdelünk vagy mélyen meghajolunk, ám a XII. állomás teljes idején így cselekszünk. Az elmélkedések végén felváltva mondjuk a Miatyánk és az Üdvözlégy, Mária c. ősi imákat, majd a Könyörülj rajtunk, Uram! kérés hangzik el.
Az oltár előtt fejeződik be a templomi szokás, s A keresztfához megyek kezdetű dallal zárul.
Utolsó alkalommal a temetőben lesz a keresztúti elmélkedés; az 1938-ban felszentelt, vörös homokkőből készültek a stációk, s fehér pirogránitból készített valamennyi kép a Zsolnay-gyár jelzésével büszkélkedhet. A Kálváriát 2009-ben újították fel, a Marcali Városért Alapítvány által gyűjtött adományokból, s Vida Szilárd kőszobrász végezte. Reméljük, idén is többen csatlakoznak hozzánk!
Írta: Gálné Végh Edit
Fotók: Horváth Zsoltné